Tacka to go

Detta är en delrapport som presenterar flera olika koncept kring produktion och förädling av köttprodukter, med fokus på hållbarhet och diversifiering.

Livsmedelssektorn står inför stora förändringar kopplade till globala utmaningar som klimatförändringar, folkhälsa och ekosystemens utarmning. För att möta dessa krävs förändringar både i vad som produceras och konsumeras. Hittills har företag fokuserat på hållbarhetsarbete inom områden de kontrollerar, men för att nå längre behövs ny samverkan i leveranskedjan. MISTRA Food Futures har utvecklat en metod för att skapa mer hållbara livsmedelskedjor, med fallstudier som en central del. Denna rapport redogör för arbetet i dessa fallstudier, särskilt med fokus på fallstudien Tacka, och presenterar insikter om metodens användbarhet och relevans.

Författare till rapporten är Elin Stenberg, Katarina Arvidsson Segerkvist, Inst. för tillämpad husdjursvetenskap och välfärd vid SLU samt Ulf Sonesson, RISE, Avd. Jordbruk.

Här kan du ta del av rapporten i sin helhet.